Pleksi Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Yazar Yorum Yap 289 views

Birçok insan görselliği ve rahatlığı açısından pleksi nedir, nerelerde kullanılır sorusunun cevabını merak etmektedir. Renkli ya da saydam (yarı saydam da olabilir) olarak iki çeşidi bulunan plastik malzeme pleksi olarak nitelendirilmektedir. Hafifliği, kolay işlenebilir olması, kolayca kesilip delinebilen bir yapıdadır. Camdan daha dayanıklıdır. Dezavantajı ise yanmaya karşı dayanıklılığı düşüktür. Piyasada genel olarak 1.5-2.4 mm kalınlığında düz levhalar şeklindedir. Çeşitli ebatları bulunsa da piyasadaki ebatları 200/135 cm.dir.

Pleksiglas, döküm şeklindedir ve her mekana rahatlıkla uygulanır. Kolay şekillenir. Darbelere karşı dayanıklı olması, camlardan daha çok tercih edilmesine imkan vermektedir. İklim şartlarına dayanıklıdır. Opak, floresan ve şeffaf renkleri bulunur. Kırılmaz, solma yapmaz. Hem iç mekanlarda hem de dışarda rahatlıkla kullanılabilir. Isıya dayanıklı ürünlerdir.

Pleksi nerelerde kullanılır?

Dekorasyon ve iç mimarlıkta
Ev ve büro mobilyaları
Banyo ve mutfak aksesuarları
Aydınlatma ürünleri
Masa ve sehpa ayakları
Antika eşyalar, hediyelik eşya
Yatak başları
Mağaza vitrin standları
Hediyelik eşya
Bunların yanında pleksiglass levha ürünlerin değişik ebatları ve farklı renk seçenekleri bulunmaktadır. Bu ürünler en çok bankalarda, alışveriş merkezlerinde, merdiven ve yürüme yollarında, balkonlarda tercih edilmektedir. Özellikle alışveriş merkezlerinde ürün standlarında artık pleksi levha ürünler tercih edilerek görselliğin de insan gözüne hitap etmesi sağlanmaktadır. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarına karşı koruması, kimyasallara karşı dayanıklı olması, kırılmaması, kolay şekillenmesi ile oldukça sık tercih edilmektedir.

Sonraki konu »