Moblen Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Yazar Yorum Yap 385 views

Polipropilen olarak da adlandırılan Moblen, beyaz möblen ve renkli möblen olarak ikiye ayrılır. Peki Moblen nedir, nerelerde kullanılır? Avantajları, dezavantajları var mıdır? Yaygın olarak kullanılan bir ürün müdür?

Moblen, otomotivde, tekstil ve yiyeceklerin paketlenmesi aşamalarında kullanılan termoplastik polimerlerden biridir. Asit ve bazlara karşı direnç gösterir. Moblen ile deterjan kutu kapakları, margarin kapları, sentetik halı tabanı, plastik oyuncaklar, kırtasiye malzemeleri üretilir. Moblen, tekstilin vazgeçilmez hammaddelerinden biridir. Moblen, ABS mühendislik plastiklerinin yerine de kullanılabilir.

Moblenin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Moblen avantajları düşük maliyetlidir.
Darbeye dayanıklıdır.
Sürtünme katsayısı düşüktür ve elektrik yalıtımı iyidir.
Kimyasala direnç gösterir.
Geçerli olan tüm termoplastik işlemlerine uygundur.
Moblen dezavantajları ise boya ve kaplama işlemleri zor yapılır.
Dış etkenlere karşı dayanıklı değildir. Oksitlenebilir.
Yanıcıdır, Klor içerikli solventlerle etkileşir.
Yüksek termal genleşmeye açıktır.
Moblen’nin hammaddesi petroldür. Moblen’nin kullanım alanı olarak oldukça geniş yelpazeye sahiptir. Mutfakta kullanılan plastik eşyalar, ambalajlama, bahçe eşyaları, plastik piknik malzemeleri, termoslar, şişeler, hava filtresi, plastik raflar, mutfakta kullanılan taşıma kapları, bant, gösterge tabloları, vantilatör fanları, çamaşır makinesi kazanları, sağlık gereçleri, test tüpleri, sebze ve meyve kasaları, kasalar, güneşlikler, çantalar, otomotiv sektörü, plastik mobilyalar, aksesuarlar, elektrikli aletlerde oldukça sık kullanılır. Poliprobilen yani möblen Homopolimer, kopolimer ve random kopolimer olmak üzere üç sınıfta incelenebilir.

Etiketler
Sonraki konu »